Ukazatel zařazené rychlosti – GPI 3. část + ATRE
GPI magnetic
Alternativní způsob, jak připojit funkční Gear Position Indicator GPI na motorku, která nemá Gear Position Senzor GPS (viz druhá část této minisérie), je možnost instalace s použitím magnetických snímačů a magnetem připevněným na páčce řazení.
Principem je to, že pod a nad páčkou jsou na bloku motoru upevněny magnetické snímače, které snímají přiblížení magnetu. Na tomto principu fungují například magnetické dveřní snímače, které používají domovní zabezpečovací systémy EZS. Druhým prvkem, který umí snímat magnetické pole, je tzv. Hallův snímač. Je to trochu chytřejší prvek, ale v principu dělá totéž – přiblížením magnetu sepne kontakt, resp. dá informaci „sepnuto“.
Elektronické zařízení vyhodnotí počet sepnutí horního spínače a dolního spínače a na display zobrazuje zařazený stupeň. Poloha snímačů musí být pečlivě mechanicky vyladěna, aby spínání bylo zcela spolehlivé a přitom nemohlo dojít k odpadnutí snímačů ze zahřátého bloku nebo vlivem mechanického poškození třeba v terénu.
GPI lze najít za velmi příjemné ceny opět na Alliexpressu při hledání výrazu „moto gear position indicator universal“ , takže není potřeba se trápis výrobou elektroniky.
Něco málo k nejznámějším GPI indikátorům – výrobek GIPRO resp. GIPRO-ATRE
Na trhu se lze setkat s mnoha výrobky poskytujícími funkci indikátoru zařazené rychlosti (GPI), jedním z nejlépe fungujících je ale systém GIPRO od společnosti HealTech Electronics z Maďarska www.healtech-electronics.com , která má zastoupení v mnoha zemích na světě včetně ČR. Kromě jiných vychytávek obsahuje varianta výrobku s označením GIPRO-ATRE i funkci úpravy omezení časovače vstřikování Advanced TRE. Použití GIPRO s funkcí ATRE má význam u motorů s objemem 1000ccm a vyšší, kde dost významně omezuje např. cukání motoru v nízkých otáčkách na nízké převodové stupně – např. při jízdě ve městě. Na webu výrobce je popsána funkce následovně:
Vestavěné pokročilé TRE
S aktivovaným TRE (Timing Retard Eliminator) se u nižších převodových stupňů zlepšila jak odezva škrticí klapky, tak zrychlení. Nejvyšší omezovač rychlosti motoru je také vypnut na motorech o objemu 1000 cm3. TRE se automaticky vypne v poloze Neutral pro plynulou volnoběžku a přepne se zpět do zvoleného režimu, když je převodovka zařazena do převodového stupně. Je-li zařízení TRE instalováno na kolech vybaveném ukazatelem na palubní desce, na ukazateli na kolo se zobrazí mapovaný převod. GIpro však označí zvolenou rychlost bez ohledu na to, zda je zabudovaná TRE aktivní nebo ne. TRE je ve výchozím nastavení zakázána. Abyste vyhověli místním předpisům, neaktivujte režim TRE na veřejných komunikacích.
Druhou možností pro úpravu vstřikování je použití samostatného modulu pro Fuel Injection s názvem FI Tuner Pro – opět popis z webu výrobce:
Opravdový, na MAP založený modul pro ladění paliva, navržený speciálně pro motocykly Suzuki. Tento jedinečný produkt komunikuje přímo s továrním řídícím modulem ECU / ECM (bikový počítač) pro poskytnutí správné dávky paliva bez ohledu na použitý výfukový a vzduchový filtr.
Po úspěšném nastavení modul zlepšuje odezvu škrtící klapky a výkon ve všech polohách škrticí klapky pro celý rozsah otáček. Výsledkem je hladké a přesné vstřikování. Motor vašeho motocyklu se stává pružnější díky zvýšení točivého momentu v dolní oblasti otáček, takže můžete dokonce svištět vyšší rychlosti než obvykle, což také snižuje spotřebu paliva. Získejte nový motocykl s tímto jednoduchým modulem!
Web českého dovozce i celé distribuční sítě je uveden v kontaktech na stránce výrobce. Doporučit lze zvolit nejprve vlastní model a rok motorky, aby bylo jasné, které výrobky je možno pro svého miláčka získat a jaký mají význam.
Volba způsobu zobrazení zařazené rychlosti, volba modulu pro úpravu časování vstřiků, případně spojení v jeden modul – to je pouze na volbě majitele motorky. Obojí zvyšuje komfort při jízdě a i přes vynaložené počáteční prostředky může přinést úspory nákladů na provoz.