Ukazatel zařazené rychlosti – GPI 2. část
Článek je v podstatě nedokončený, neboť je na pokračování, píšu sem jen rychlou informaci pro kamarády, co hledají rychlou pomoc. Podle získaných poznatků bude článek stále doplňován novými informacemi.
GPI funguje tak, že měří napětí na snímači na převodovce GPS a podle úrovně napětí zobrazí číslo zařazeného převodového stupně.
Napětí na růžovém drátu měřeno proti zemi je udáváno v různých hodnotách, zřejmě podle toho, v jakém stavu má kdo kontakty na GPS – gear position sensor. Je to takové to malé placaté bakelitové na levé straně převodovky, z čeho vedou tři dráty – černý, červený a růžový. Uvnitř bakelitu je schovaný odporový dělič, který ze základního napětí 5,0V posílá různá napětí po růžovém drátu do ECU – centrální řídící jednotka, která je schovaná vedle baterky pod sedlem. Kabelový svazek je pod nádrží spojen konektorem, který má obvykle trojpinový trojúhelníkový tvar, některá výrobní řada měla ale i obdélníkový čtyřpinový a jeden pin byl zaslepený.
Ukazatel rychlosti GPI-gear position indicator je obvykle zapojen tak, že se rozpojí zmíněný konektorový spoj a GPI se zapojí do tohoto svazku připravenými konektory. Takto to má řešeno např. nejrozšířenější GIPRO, popř. GIPRO-ATRE. Pro motocykly Vstrom je určen model G2
Na růžovém drátu tedy naměříme napětí (popsána tři různá měření od různých majitelů):
1 – 2,02 – 1,96 – 1,78V
2 – 2,63 – 2,83 – 2,42V
3 – 3,33 – 3,15 – 2,96V
4 – 4,02 – 3,85 – 3,63V
5 – 4,73 – 4,59 – 4,31V
6 – 4,86 – 4,93 – 4,66V
N – – 5,26 – 5,00V
Pokud měření vykazují napětí mimo uvedené hodnoty, lze předpokládat, že je chyba v senzoru, nebo v konektorech. Je třeba vše rozebrat a vyčistit. Nestačí v žádném případě prostříkání Kontoxem nebo podobnými přípravky !! V GPS je vhodné mimo čištění i napružit spojovací plíšek, aby byl dokonalý kontakt na styčné plošky.
Schemata zapojení jsem nalezl dvě, nevím aktuálně, které z nich je to správné pro V-strom – časem rozluštím, zda je to jako dělič a nebo jako „hřebínek“