Seřízení světlometů
Nastává podzim, někteří svoje stroje schovají do garáží až do jara, jiní dají do bundy teplou vložku a jezdí dál, dokud není sníh a náledí. Zkracuje se den a šero přichází mnohem dříve. Jízda vyžaduje osvětlení a to nejen pro „být viděn“, ale taky pro vlastní „musím vidět“. Seřízení reflektorů je nezbytnou součástí sezónní kontroly a údržby, mimo jiné z důvodu ohleduplnosti vůči ostatním účastníkům silničního provozu.
Přední reflektory musejí být nastaveny tak, aby neoslňovaly protijedoucí vozidla. Proto je nutné, aby samotné seřizování bylo provedeno na motorce s obvyklou zátěží. Manuály sice hovoří o zátěži 85 kg, ale je to údaj velmi přibližný…v našich končinách jezdí na motorkách urostlí chlapi a ne zdechliny. Vezmu-li váhu oblečení, helmy a bot, tak by na samotného jezdce moc nezůstalo.
Při seřizování by tedy měl na motorce sedět jezdec, mít namontovány kufry a pokud jezdí převážně ve dvou, tak i batůžek na zadním sedadle. Čím více váhy dozadu, tím více se světelný kužel zvedá a zatížená motorka pak oslňuje.
Například Suzuki V-Strom první generace má u každého světla dva seřizovací šrouby, horní „B“ seřizuje reflektor vlevo-vpravo, spodní „A“ zase výšku nahoru-dolů. Šrouby pro výškové seřízení by měly být dostupné rovněž otvory pod reflektory v kapotáži nad předním kolem.
Jak vypadají reflektory zepředu a zezadu
Jak seřídit geometrii
geometrie nastavení reflektorů
- na kolmou stěnu je potřeba namalovat vodorovnou čáru, ve výšce středu reflektoru = výška žárovky (na obrázku červená)
- pak je potřeba namalovat čáru ve výšce 0,9 x výška první čáry = horní hranice světelného kuželu (na obrázku modrá)
- motorku postav 10 m od stěny, rozsviť reflektory, jeden z nich zakryj a seřiď reflektor, aby svítil v ose a výška horního okraje byla na modré čáře. Pak změň zakrytí reflektorů a seřiď ten druhý
- nakonec zkontroluj seřízení společně
Stejný způsob seřízení platí i pro mlhové/přídavné reflektory.