Textilní materiály na oblečení jezdce
Hledání nástupce mojí rozškubané báječné přihaváriizdravízachraňující bundy RST Pro series Adventure 2 mě přimělo ke zkoumání nejen střihů a větracích systémů, ale i materálů, ze kterých se bundy šijí. Dosavadní RT adv2 je báječná střihem, použitým materiálem i výtečnými chrániči. Najít rovnocennou náhradu je velmi obtížné, protože tato bunda se už nešije, místo ní udělali nástupce Adventure 3 – zkrácená bunda, zúžené rukávy, menší přes záda – ve výsledku prostě úplně zpotvořená bunda. Nejen můj názor, ale i mnoha lidí, se kterými jsem se potkal v obchodech i telefonoval. Nezbylo mi nic jiného, než se podívat po jiným výrobci a pochopitelně jsem hledal rozumný poměr cena/kvalita, resp cena/užitné vlastnosti/bezpečnost.
Posbíral jsem po internetu různé rozumy ohledně použitých materiálů a pokusím se jejich souhrn tady představit. Není dokonalý, není úplný, ale snad bude alespoň trochu užitečný. Předně je třeba si uvědomit, že sebelepší hadra na asfaltu se po nějaké skluzové dráze prodře. V tomto ohledu je asi kůže odolnější, ale těžko kdo chce jezdit v hrubém krupónu, který by vydržel i smýkání za mafiánským autem A navíc – článek je o hadrách a ne o kůži.
Pojmem mezi užitkovým textilem pro motooblečení (budu zjednodušeně psát o „textil“ nebo „hadra“) je oblečení z materiálu Cordura výrobce DuPont, která je vyrobena z nylonových (polyamid) vláken, materiál bývá označen i jako Balistický nylon https://www.cordura.com/Fabrics/ballistic-fabric . Existuje víc druhů Cordury. Z Cordury šijí často drahé značky, jako je Alpinestars, Dainese, Klim, PSÍ, Revit, Rukka a podobné. Levnější oblečení je z Cordura 500D. Lepší se šije z 720, 880, 1000D. Někteří extra levní výrobci šijí klidně i z 300D. A je jim fuk že to při pádu nic nevydrží. Hlavně že si na to můžou dát nálepku Cordura.
600D = 9000m tohoto vlakna vazi 600g (gramu)
polyester je lehci a plati cca 600D nylon = 860D polyester …tedy pokud je hadra z polyesteru, musí mít mnohem vyšší D číslo, než hadr z Cordury.
Na stránkách https://www.orientbag.net/single-post/2016/05/31/The-Fabric-Strength-Challenge-1 autoři testů uvádějí několik zjištění:
Vyšší hmotnost tkaniny je pevnější: Většina z nás věří, že vyšší hmotnost tkaniny je pevnější než tkanina nižší hmotnosti stejného druhu. Výsledek testu dokazuje, že tato víra je opravdu správná, jak vidíme, že plátno 16oz je dvakrát tak silné jako plátno 12oz. Můžeme také vidět podobný vztah mezi jinými látkami, jako je Nylon 1680D a 1050D.
Nylon je pevnější než polyester: Přestože nylonové a polyesterové tkaniny vypadají velmi podobně, obecně se domníváme, že nylon je silnější. Tato víra se také shoduje s výsledkem našeho testu. Když porovnáme 1680D polyester versus 1680D Nylon, zjistili jsme, že nylon je 1,4 krát silnější než polyester. 500D nylon je také asi 1,4krát silnější než 600D polyester.
Je Cordura vždy pevnější než normální nylonová tkanina? Překvapivě jsme zjistili, že 1050D Cordura je o něco slabší než normální nylon 1050D. To je opravdu mimo naše očekávání. Musíme však mít na paměti, že Cordura je dobře známa svou odolností proti otěru. Očekáváme, že odolnost Cordury proti otěru bude překonána normálním nylonem.
V podkladových materiálech je obrovský rozdíl : Porovnáním dvou různých 600D tkanin v tomto testu vidíme, že podkladový materiál má velký vliv na pevnost tkanin. 600D, který je dodáván s PVC podkladem, je asi 2,4krát silnější než 600D textilie s podložkou PU. To je něco zajímavého. Bohužel, v mnoha ohledech je kvůli obavám o bezpečnost výrobků omezeno použití PVC.
Závěr: Vlastně nejsme připraveni k závěru. Je to proto, že pevnost v trhání není jediná věc, kterou je třeba zvážit při určování trvanlivosti tkaniny, přičemž dalším důležitým aspektem je odolnost proti otěru. Na to máme jiný příspěvek. Podrobnější informace naleznete v souvisejícím článku Test odolnosti proti otěru – 600D Polyester, 500D Nylon & 1000D Nylon.
Autoři v Alabama Owens udělali test otěru 1000D Nylon vs 1000D Cordura Nylon. Podle jeho testu Cordura ukázala, že je lepší než běžný 1000D nylon. https://youtu.be/i9pU1FdQ7BY
Může být velmi obtížné určit nejlepší materiál z nylonu pro jezdce motocyklu založený výhradně na tvrzení výrobce nebo značky nebo laboratorní analýze. Vzhledem k dostupným informacím byste se měli spoléhat na oděvy vyrobené z nylonů opatřených povlakem s vyššími hodnotami Denier (600D je přijatelná, 1000D< je nejlepší) a v několika oblastech nárazu má několik vrstev. Cordura je pravděpodobně trochu bezpečnější než generický nylon, proto je Cordura je stále oblíbenější látkou.
Ale bez ohledu na to, jaká je tkanina, šití je nesmírně důležité, tak vždy hledat těžké nitě (nylon nebo Kevlar nebo podobně) a hledat více souběžných švů pro vyztužení tam, kde je to nejvíce potřebné (jak se smýkáš po silnici).
A nyní k těm látkám, jde jen o zkrácený výběr nejznámějších značek – čerpáno např. z www.modeka.sk , www.cordura.com , www.diffen.com , https://www.motorkari.cz/clanky/jak-na-to/kuze-nebo-textil-textil-35385.html – asi nejobsáhlejší přehled tkanin
Cordura®
Vysoce kvalitní, vysoce odolná polyamidová tkanina z nařezaných a opětovně setkaných vláken. Její lehká struktura zvyšuje uživatelské pohodlí. Zajišťuje vyšší úroveň bezpečí než ostatní nylonové tkaniny. Její předností je také malá náchylnost k zašpinění a snadná údržba.
Kevlar®
to je spojení odolnosti a nízké hmotnosti. Jde o paraaramidové vlákno, které při stejné hmotnosti jako ocel nabízí pětkrát vyšší odolnost.
Tactel®
Ze speciálního materiálu Tactel® firmy INVISTA (licence DuPont®) vzniká oblečení, které je měkké, příjemně hladké, prodyšné a lehké zároveň, přičemž zaručuje výjimečné pohodlí používání. Četné testy prokázaly, že Tactel® je dvakrát měkčí a o 20% lehčí než většina jiných podobných materiálů. Schne osmkrát rychleji než bavlna. Tactel® je nejen příjemný na dotek a velmi lehký, ale také třikrát silnější než přírodní materiály.
Více informací: https://www.youtube.com/user/MitsubishiFAEU/
Hitena®
Hitena® je oděruvzdorný textilní materiál s vysokou hustotou spletení, používaný jako výztuha míst vyžadujících zvláštní ochranu. Jde o velmi odolnou tkaninu, která je zároveň příjemná na dotek. Dlouho udržuje formu a je lehčí, než tradiční polyamid
Avertex
Avertex je oděruvzdorná tkanina na polyesterové bázi. Materiál lze dodatečně vybavit vrstvou odpuzující vodu a prach. Všeobecně je používán pro výrobu cenově atraktivního motocyklového oblečení.
GoreTex
Goretex není od roku 2008 pouze jen membrána. Goretex Pro je komplexní materiál od firmy Gore, samozŕejmě s jejich membránou. Svrchní shell jako náhrada Cordury, membrána a spodní krycí vrstva. V roce 2013 dokonce ještě silně inovovali a verze Pro má nyní ePTFE membránu penetrovanou na úrovni vláken jako má eVent. Gore nestojí na místě. Už se našlo dost membrán co ho předehnalo. Hledají nová odbytiště a s Goretex Pro to vymysleli skvěle. https://www.gore-tex.com/technology/original-gore-tex-products/pro
SaS-TeC
SaS-TeCje renomovaný výrobce moderních termoplastických protektorů. Firma je vysoce kompetentní v oblasti ochrany závodníků v motocyklových sportech, požadujících zvláštní bezpečnostní prostředky. Mnoho značek sportovního a motocyklového oblečení používá vysoce kvalitní protektory SaS-TeC, které jsou bezkonkurenční z hlediska ochranné funkce a trvanlivosti.
Superfabric®
Superfabric® obsahuje epoxidovou pryskyřici. Povrch tohoto materiálu tvoří malé, tvrdé a velmi hustě rozmístěné destičky. Ty plní výjimečnou ochrannou funkci a jsou používány pro zabezpečení takových míst, jako jsou ramena, lokty, kolena a kůstky dlaní.
Bezpečné švy ISO4916
Dobré motocyklové oblečení má za úkol co nejlépe chránit motorkáře v krizových situacích. Svrchní oděruvzdorný materiál chrání během skluzu po drsném asfaltu pouze v případě, že také švy snesou extrémní zatížení. Proto jsou švy zodpovědné za bezpečí v četných výrobcích vyrobeny podle normy ISO 4916, tedy s jedním viditelným a jedním skrytým švem. Díky tomu je spojení materiálů zajištěno i tehdy, kdy je viditelná nit poškozena odřením.
Srovnávací graf odolnosti různých materiálů – zdroj https://www.motorkari.cz/clanky/jak-na-to/kuze-nebo-textil-textil-35385.html
Je na první pohled patrno, že rifle vydrží docela málo, určitě ale víc, jak noha chráněná sandály a šusťákovými šortkami. Zajímavé je, že Cordura1000D má lepší odolnost jak kožená komboška.
Jiné testy zobrazují pevnost látky měřenou na trhacím stroji.
Důležitou věcí, na kterou se rovněž nesmí zapomínat, je upevnění chráničů.
Rukávové chrániče mají u správně řešených bund pásky pod a nad chráničem, které látku stáhnou tak, aby chránič vždy držel na místě, tedy tam, kde má plnit svoji funkci. Problém s chrániči, které utíkají ze svojí pozice někam bokem, je patrný třeba i u riflových kalhot – málokdo seřídí chrániče tak, aby byly opravdu na koleně, navíc volný střih prostě chránič nedrží na koleně. Jeho ochranná funkce pak má minimální účinnost, nemluvě o výše uvedené odolnosti rifloviny (Denim) na otěr a protržení.